Cześć!

Piszę pracę magisterską pod kierunkiem pana profesora Nęcki z tematyki psychologii poznawczej.

Badanie, w którym za chwilę weźmiesz udział dotyczy spostrzegawczości.

Badanie składa się z kilku części:

w pierwszej części pokażę Ci cztery pary obrazków typu “znajdź różnice”. Twoim zadaniem będzie przyjrzeć się im i kliknąć myszką w miejsca, w których obrazki różnią się między sobą. Pokazywane obrazki są ułożone w kolejności od najłatwiejszego do najtrudniejszego. Przy każdym obrazku znajduje się przycisk “nie widzę więcej różnic”, którego możesz użyć w razie potrzeby.

Po pierwszej serii czterech obrazków, aby dać moment wytchnienia dla Twojej uwagi, poproszę Cię o przeczytanie tekstu z zakresu psychologii. Tekst ten nie będzie tekstem ściśle naukowym, będzie napisany w przystępny sposób - chodzi mi tylko o przerwę dla Ciebie od wykonywania zadań na spostrzegawczość. Po przeczytaniu tekstu zadam Ci kilka bardzo prostych pytań dotyczących jego treści, tak by upewnić się, że faktycznie udało Ci się na nim skupić.

W trzeciej części badania powrócimy do szukania różnic między obrazkami na takiej samej zasadzie jak w części pierwszej, przy czym zaczniemy już od poziomu zadań trudnych. Po tym etapie badanie zakończy się.

Udział w badaniu jest całkowicie anonimowy. W żadnym momencie nie poproszę Cię o podanie jakichkolwiek danych umożliwiających identyfikację. Zapytam wyłącznie o płeć, wiek i wykształcenie.

Udział we wszystkich badaniach psychologicznych, więc również w tym, jest całkowicie dobrowolny. Nawet jeśli zdecydujesz się rozpocząć badanie, możesz je przerwać w każdej chwili, po prostu wyłączając przeglądarkę. Do momentu faktycznego zakończenia badania nie zapisuję żadnych danych.

Klikając przycisk “Dalej” wyrażasz zgodę na udział w badaniu :-)

Bardzo dziękuję, że zgodziłaś(eś) się wziąć udział w moim badaniu.

Proszę teraz o podanie danych, o których wspomniałam wcześniej:

Czas na pierwszą część badania - szukanie różnic w obrazkach.

Po odnalezieniu wszystkich różnic lub po kliknięciu przycisku “nie dostrzegam więcej różnic”, kolejny obrazek załaduje się automatycznie.

Jeśli jesteś gotowa(y), kliknij “Dalej”.

Znajdź 10 różnic między obrazkami:

To był ostatni obrazek! :-) Badanie właśnie się zakończyło.

Czas na wyjaśnienia z mojej strony:

po pierwsze: dwa ostatnie obrazki nie miały rozwiązania - tam faktycznie było tylko 9 różnic.

po drugie: badanie, w którym właśnie uczestniczyłaś(eś) niestety nie miało wiele wspólnego ze spostrzegawczością :-) Tak naprawdę piszę pracę magisterską o wpływie przekonań osobistych na temat siły woli a jej faktycznym użyciem. Przykro mi, że na początku badania musiałam napisać nieprawdę, ale w badaniach psychologicznych można uzyskać rzeczywiste wyniki tylko wtedy, gdy badani nie domyślają się, czego badanie faktycznie dotyczy :-)

Każda z osób biorących udział w badaniu czytała jeden losowo przyporządkowany tekst: o sile woli wyczerpującej się, o sile woli nieskończonej lub tekst o …. .

Jeśli czytałaś(eś) któryś z tekstów o sile woli - w ten sposób próbowałam wpłynąć na Twoje przekonania jej dotyczące. Jeśli czytałaś(eś) tekst o …. - byłaś(eś) w grupie kontrolnej, na którą w żaden sposób nie wpływałam.

Prawdziwym celem mojego badania jest sprawdzenie,czy osoby przekonane o nieskończonych pokładach siły woli, próbowały dłużej szukać różnic (których nie było) niż osoby czytające o wyczerpywaniu się siły woli i czy czas ten jest dłuższy/krótszy niż u osób, na przekonania których nie wpływałam w ogóle :-)

Bardzo dziękuję za udział w badaniu! Dzięki Tobie będę mogła napisać i obronić pracę magisterską :-) Jeśli jesteś zainteresowana(y) wynikami mojego badania, napisz do mnie maila (), a ja chętnie podzielę się z Tobą wnioskami, jakie z niego wypływają.